+48 538 391 057 Schowek (0)
  • Koszyk jest pusty!

Odbudowa i regeneracja chrząstek stawowych

Chrząstka jest to gęsta i elastyczna tkanka, bogata w kolagen. Łączy kości szkieletu. Ma postać kauczuku o grubości około 3 mm. Jej przeznaczenie to absorbowanie wstrząsów spowodowanych przez ruch. Żywa tkanka jest zbudowana z komórek zwanych komórkami chrzęstnymi (chondrocyty). Są poddawane cyklowi produkcyjnemu w celu utrzymania stale niszczonej chrząstki. Wskutek urazu lub choroby, takiej jak zapalenie stawów, chondrocyty ulegaj zniszczeniu znacznie szybciej niż są wytwarzane. Tym samym integralność chrząstki stawowej ulega zmianie – wskazana jest wtedy regeneracja chrząstki stawowej. Najczęstszą postacią zapalenia kości i stawów, jest „zwyrodnieniowa choroba stawów”. Jest to związane z selektywnym procesem niszczenia chrząstki stawowej i komórek, co często wpływa na nasze biodra, kolana, ramiona i kręgosłup. Ubytki w chrząstce powodują jej wolniejszą regenerację, w tym momencie odbudowa chrząstek stawowych staje się niezbędna. Ochrona przed tarciem między kośćmi zmniejsza się, co powoduje ból stawów i ograniczoną mobilność.

Kolagen na chrząstki stawowe

Główne powody do selektywnego niszczenia komórek chrzęstnych spowodowane są przez dwa zjawiska. Przede wszystkim to normalny proces starzenia się. Po drugie czasami fragmenty chrząstki ulegają naderwaniu. Nasz układ odpornościowy jest aktywowany powodując ciągłe zapalenie chrząstki. Nawet, jeśli nie jest to problem w jednym miejscu, na przykład w nadgarstku, może to mieć wpływ na oba nadgarstki, kolana, biodra i plecy.

Stwierdzono, że dodatek hydrolizatu kolagenu, takiego jak Genacol® przyczynia się do produkcji chrząstki. Z Genacolem® regeneracja i odbudowa chrząstki stawowej jest prostsza.