+48 538 391 057 Schowek (0)
  • Koszyk jest pusty!

Stawy i jak o nie dbać

Stawy – Gdy zaczynają nas boleć, postępuje już z reguły stan chorobowy. Bezobjawowo i skrycie postępuje zwyrodnienie. W końcu stawy zaczynają dokuczać, zaczyna się długi proces leczenia.

Bóle stawów mogą uniemożliwić nam wykonywanie najprostszych czynności takich jak klękanie, wstawanie, chodzenie po schodach, wsiadanie i wysiadanie z auta. Próbujemy unikać forsowania bolącego miejsca, nie zdając sobie sprawy z tego, ze nieużywany staw sztywnieje i boli jeszcze bardziej. Diagnoza postawiona przez lekarza może wskazać na uraz sportowy, zwyrodnienie stawów, chorobę przeciążeniową itp. Przychodzi czas, aby naturalny w naszym organizmie kolagen został przez nas wsparty. Odpowiedni suplement na stawy, w tym przypadku dobrze dobrany kolagen stanowić może wsparcie dla przeciążonych chrząstek.

Stawy –  to ruchome połączenia kości, które do swojego prawidłowego funkcjonowania wymagają prawidłowej chrząstki stawowej, mazi stawowej oraz prawidłowego przyczepu mięśni i ścięgien.

Chrząstka stawowa a choroby stawów
Schorzenia reumatyczne zaczynają się od chrząstki stawowej. Ta miękka tkanka, która chroni panewkę główki i powierzchnię kości przed ścieraniem, pełni rolę amortyzatora oraz ułatwia poślizg, zapobiegając tarciu.

Niestety, z czasem się zużywa, a wtedy stawy przestają prawidłowo funkcjonować. Istnieje wiele przyczyn, dla których staw nie pełni prawidłowo swojej funkcji. Możemy wyróżnić zaburzenia związane z procesem autoimmunologicznym, urazy, następstwa farmakoterapii.

Na schorzenia reumatyczne statystycznie częściej chorują kobiety.

Chrząstka zawiera cząsteczki, które mają bardzo dużą zdolność wiązania wody. To właśnie dzięki nim ta tkanka jest taka elastyczna i może łagodzić skutki wstrząsów, na które narażone są stawy podczas ruchu. Chrząstka psuje się z powodu: patologii w budowie anatomicznej, chorób autoimmunologicznych,niewłaściwego trybu życia, niedoborów żywieniowych.

Zwyrodnienie stawów jest przyczyną cierpienia wielu ludzi na całym świecie. Dokuczają im ból stawów, trzaski, sztywność, a w końcu znaczne ograniczenie możliwości poruszania się. W konsekwencji miliony zdrowych i młodych ludzi zamienia się w osoby ze znacznym ograniczeniem ruchowym.

Jak wzmocnić stawy?

Po pierwsze – ruszać się. Umiarkowany ruch, po drugie – ruch, po trzecie – ruch.  Przełoży się to na ruchliwość i elastyczność stawów. Poza tym odpowiednia dieta; bogata w wapń, witaminy, bio-flawonoidy. Aby zabezpieczyć chrząstkę przed niszczeniem i ubytkami, konieczna jest suplementacja na stawy. A najlepsza suplementacja na stawy to ta, która zwiększa naturalny kolagen .

Kolagen – główny, naturalny, składnik ścięgien i podstawowe białko tkanki łącznej. Zawarty w chrząstce kolagen decyduje o jej wytrzymałości i odporności. Zapobiega również destrukcji chrząstki stawowej.

Dobór właściwego kolagenu to kolejna rzecz. Codzienna aktywność fizyczna wzmacnia kości i mięśnie, co przekłada się na zdrowe stawy zachowujące odpowiednia ruchliwość. Sformułowanie „aktywność fizyczna” to codzienne spacery i/lub krótka gimnastyka. Warto stosować biegi, pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia na powietrzu.