Zapalenie czy zwyrodnienie stawów?

genacol-lekarz.jpg

Obecnie używamy terminu „zapalenie stawów” w szerszym znaczeniu, aby zastąpić termin „reumatyzm”, który obejmuje ponad sto zaburzeń, w tym chorobę zwyrodnieniową stawów. Pomoże nam to zrozumieć różnicę między tymi dwiema chorobami. Tutaj skoncentrujemy się jednak na wyjaśnieniu różnicy między dwiema postaciami zapalenia stawów: zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów

A zatem: zapalenie czy zwyrodnienie stawów?

Mówiąc najprościej, zapalenie stawów jest chorobą zapalną, podczas gdy choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą mechaniczną. Przebieg i leczenie każdej z tych chorób są zupełnie inne.

Zapalenie stawów: stan zapalny w obrębie stawów

Łaciński termin „arthritis” pochodzi od członu „arth”, oznaczającego stawy, oraz „itis” znaczącego „stan zapalny”. W przypadku zapalenia stawów to obrzęk powoduje uszkodzenie i ból stawów. To zapalenie jest spowodowane głównie zaburzeniem autoimmunologicznym, w którym układ odpornościowy atakuje tkanki budujące stawy. Postęp tej choroby może być niezwykle szybki i agresywny, i dotykać osób w każdym wieku. Zapalenie stawów obejmuje szerokie spektrum schorzeń, takich jak:

– reumatoidalne zapalenie stawów,
– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
– łuszczycowe zapalenie stawów,
– młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
– toczeń
– dna moczanowa.

Zapalenie stawów: objawy

Ból stawów spowodowany zapaleniem stawów jest zwykle odczuwany w spoczynku i zmniejsza się wraz z podjęciem aktywności fizycznej. Na przykład jeśli u kobiety występują nocne bóle stawów dłoni, które zakłócają sen, ale łagodnieją po wstaniu i wznowieniu aktywności, prawdopodobnie wskazuje to na objawy zapalenia stawów.

osteoarthritisvsa.jpg

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów: użycie i uszkodzenie chrząstki stawowej

Osteoarthritis Research Society International (OARSI) opisuje chorobę zwyrodnieniową stawów jako nieudaną próbę naprawy uszkodzonych tkanek stawowych przez organizm. Jest to choroba mechaniczna, ponieważ powoduje zużycie i uszkodzenie chrząstki. Kiedy ten elastyczny, ale mocny materiał chroniący końce kości zużywa się, prowadzi to do tarcia tkanki kostnej, bólu, sztywności i obrzęku.

Wiek pozostaje najczęstszą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów, po której następują urazy, przeciążenie stawów związane z pracą fizyczną i intensywnym uprawianiem sportu. Zatem ruchome stawy, takie jak kolana, biodra lub stawy kręgosłupa, są najbardziej narażone na to schorzenie. W przeciwieństwie do zapalenia stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle rozwija się stopniowo. Jest to jednak najczęstsze schorzenie stawów, zgłaszane przez jednego na sześciu dorosłych w Kanadzie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów: objawy

W przeciwieństwie do zapalenia stawów, ból stawów związany z chorobą zwyrodnieniową jest odczuwany podczas ruchu i łagodnieje w stanie spoczynku. Na przykład ból lewego kolana 50-letniej osoby, nasilający się podczas chodzenia lub biegania, prawdopodobnie będzie oznaczał chorobę zwyrodnieniową stawów.

Jak leczyć te przewlekłe schorzenia?

Trzeba pamiętać, że nie możemy całkowicie wyleczyć choroby stawów. Choroby przewlekłe, nieleczone, mogą w obu przypadkach powodować ból prowadzący do niepełnosprawności. W zależności od stadium i nasilenia stanu zapalnego w zapaleniu stawów lekarz zwykle przepisuje środki zwane lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh). Leki te można również łączyć z lekami przeciwzapalnymi. W każdym razie leków stosowanych w zapaleniu stawów nie stosuje się w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą mechaniczną, bardzo ważne jest zapobieganie zużyciu i uszkodzeniu chrząstki stawowej, a więc:
– utrzymywanie zdrowej wagi
– dostosowanie aktywności fizycznej
– stałą aktywność fizyczną, aby wzmocnić mięśnie wokół stawów

Wyniki uzyskane przez tysiące ludzi pokazują skuteczność tego produktu. Zdrowy styl życia i przyjmowanie Genacol Optimum jest kluczem do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów w naturalny sposób.

Tak więc… Zapalenie czy zwyrodnienie stawów?
Masz już wszystkie elementy tej układanki!