Role kolagenu w organizmie ludzkim

body.jpg

Kolagen jest dla ludzkich tkanek tym, czym pręty stalowe dla zbrojonego betonu. Jeśli stalowe pręty rusztowania są słabe, słabnie cała konstrukcja.

W tkankach organizmu znajduje się ponad 20 rodzajów kolagenu. Różne rodzaje kolagenu różnią się sekwencją aminokwasów. Przyjrzyjmy się kolagenowi typu od I do V, który stanowi 99% całego kolagenu w naszym organizmie.

Kolagen w organizmie

Typ I: Kości, ścięgna, więzadła i skóra
Typ II: Chrząstki i tkanki budujące oczy
Typ III: Wątroba, płuca i tętnice
Typ IV: Nerki i kilka innych narządów wewnętrznych
Typ V: Powierzchnia komórek, włosy i łożysko

ezgif.com-webp-to-jpg-1.jpg

Kolagen jest produkowany przez wyspecjalizowane komórki zwane fibroblastami i gromadzi się w tkance łącznej. Biologiczna rola kolagenu jest dwojaka. Z jednej strony, wraz z elastyną i glikoproteinami, odpowiada on za spoistość tkanek i narządów. Z drugiej strony kolagen zapewnia nawodnienie, odporność, elastyczność i giętkość tych tkanek i narządów. W przypadku tkanki łącznej, tworzy ona sieć bogatą w kolagen, którą można znaleźć praktycznie w każdej części naszego ciała.

Tkanka łączna służy głównie jako wsparcie, wypełniacz, połączenie, izolacja, ochrona lub środek transportu w przypadku układu krwionośnego. Bez bogatej w kolagen macierzy łącznotkankowej, która działa jak swego rodzaju klej spajający nasze ciało, człowiek byłby w rozsypce. Jak wspomniano wcześniej, starzenie się i styl życia bezpośrednio wpływają na szereg procesów metabolicznych, takich jak zdolność naszego organizmu do syntezy nowych białek, w tym kolagenu.

Według Centrum Nauk o Żywieniu i Żywności przy University of McGill nasza dieta musi zawierać pełen wachlarz niezbędnych aminokwasów, bez których organizm nie jest w stanie syntezować nowych białek. Wspomniano już również, że jeśli nasz organizm jest poddany stresowi z powodu urazów lub problemów zwyrodnieniowych związanych ze starzeniem się, zapotrzebowanie na aminokwasy rośnie. Skutki procesów starzenia, w tym spadek syntezy białek kolagenowych, pojawiają się w bardzo młodym wieku. Ostatnie badania pokazują, że spadek ten zaczyna się w wieku 30 lat i postępuje w tempie średnio 1% rocznie. Zjawisko to powoduje pogorszenie funkcji i utratę wytrzymałości, elastyczności i giętkości wszystkich naszych tkanek i narządów. Generuje w krótkim lub umiarkowanym czasie szereg następstw, które przejawiają się dla większości z nas jako:

  • Drobne zmarszczki i bruzdy
  • Sztywność stawów i mięśni
  • Spadek napięcia mięśniowego
  • Bóle mięśni
  • Spowolnienie gojenia ran
  • Zwiększone/szybsze męczenie się

Jak na ironię większość z nas akceptuje te drobne niewygody, ponieważ tuż po trzydziestce nie odczuwamy jeszcze żadnych poważnych problemów zdrowotnych ani bólu. Jednak jeśli chodzi o spadek zawartości kolagenu w naszym ciele, problemy te są tylko wierzchołkiem góry lodowej; wraz z postępem starzenia mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i jakość życia.

Jakie są zalety Genacol AminoLock Collagen?

Suplementacja hydrolizowanego kolagenu jest kluczem do złagodzenia skutków spadku ilości kolagenu. Wiadomo, że Genacol® AminoLock® Collagen dostarcza aminokwasów, które przyczyniają się do zachowania kolagenu w organizmie. Unikalne łańcuchy aminokwasów posłużą za elementy budulcowe do regeneracji każdego rodzaju kolagenu w organizmie.

Genacol oferuje szeroką gamę bezpiecznych i skutecznych naturalnych produktów spełniających wszystkie potrzeby związane ze zdrowiem stawów, ale także poprawiających jakość życia.